Sobota, 22 czerwca 2024

Zrównoważona moda wyjaśniona: 5 wskazówek jak robić zakupy w sposób zrównoważony

26 stycznia 2021

Zrównoważona moda ma na celu zreformowanie sposobu, w jaki produkujemy i konsumujemy towary oraz wpływu, jaki mają one na środowisko. Niektóre firmy odzieżowe zaczynają wprowadzać zrównoważony rozwój do swoich praktyk, mając nadzieję, że przyniesie to długofalowe korzyści dla środowiska.

Czym jest zrównoważona moda?

Zrównoważona moda to ruch, który skupia się na zmianie sposobu, w jaki przemysł modowy pozyskuje, produkuje i projektuje swoje produkty. Ruch ten ma na celu przynieść korzyści zarówno markom odzieżowym, jak i całemu społeczeństwu, maksymalizując integralność ekologiczną przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko produkcji odzieży, która przyczynia się do zmian klimatycznych i emisji dwutlenku węgla.

Zrównoważona moda a szybka moda: Zrozumienie różnicy

Zrównoważona moda jako model biznesowy jest bezpośrednią odpowiedzią na fast fashion, czyli metodę masowej produkcji modnych ubrań z materiałów niskiej jakości w celu zaspokojenia potrzeb konsumentów. Szybka moda nie jest przeznaczona do długotrwałego noszenia i często ląduje na wysypiskach śmieci. Aby sprostać wymaganiom przemysłu szybkiej mody, pracownicy przemysłu odzież owego często pracują w nadgodzinach za bardzo niskie płace, często w niebezpiecznych warunkach pracy.

Zrównoważona moda skupia się na zapewnieniu pracownikom przemysłu tekstylnego lepszych warunków pracy, aby mogli oni tworzyć trwałe, wysokiej jakości ubrania z materiałów odnawialnych lub wielokrotnego użytku, które mają mniejszy wpływ na środowisko. Zrównoważeni producenci odzieży starają się zapewnić pracownikom odzieżowym godziwą płacę i lepsze warunki pracy w zamian za ich codzienny wysiłek. Płacąc pracownikom godziwą pensję za tworzenie trwałej odzieży z alternatywnych materiałów, zrównoważona moda jest w stanie przeciwdziałać negatywnym skutkom przemysłu fast fashion.

Dlaczego zrównoważona moda jest ważna?

Moda tworzona w bardziej zrównoważony sposób może przynieść długoterminowe korzyści dla ludzi i świata, w którym żyjemy. Robienie zakupów w sposób zrównoważony jest ważne, ponieważ:

  1. Zmniejsza ilość odpadów. Zrównoważona moda jest lepsza na dłuższą metę, ponieważ zmniejsza ilość odpadów w procesie produkcji, takich jak toksyczne barwniki chemiczne czy szkodliwe plastikowe mikrowłókna, a także emisję gazów cieplarnianych, które zaostrzają zmiany klimatyczne. Zrównoważone zakupy mogą wydłużyć cykl życia odzieży, zmniejszając potrzebę masowej utylizacji lub spalania niesprzedanych towarów, co również może negatywnie wpływać na środowisko. Niektórzy producenci są w stanie produkować stroje kąpielowe, legginsy i trampki z plastikowych butelek poprodukcyjnych, sieci rybackich i mielonej kawy. Inne marki odzieżowe wykorzystują tekstylia wyrzucane przez większych producentów, na przykład produkując ubrania ze skrawków kaszmiru lub innych materiałów wielokrotnego użytku, które można znaleźć w fabrykach odzieży.
  2. Zużywa mniej energii. Ten proces produkcyjny pozwala przemyśleć cały łańcuch dostaw, od projektu po utylizację. Zrównoważona moda oznacza ograniczanie zasobów naturalnych wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Wdrażając "zielone rozwiązania", takie jak fabryki zasilane energią słoneczną lub alternatywne materiały, firmy odzieżowe mogą zużywać mniej zasobów i zmniejszać swój ślad węglowy.
  3. Jest wolna od okrucieństwa. Moda ekologiczna wykorzystuje alternatywne surowce pochodzenia roślinnego, a nie zwierzęcego, takie jak lyocell, czyli rodzaj rayonu składającego się z włókien celulozowych pochodzących z gumy (niektóre gatunki gumy są uważane za inwazyjne). Wielu projektantów mody zamienia obecnie prawdziwą skórę na jej wegańską wersję, aby stworzyć takie rzeczy jak kurtki, torebki i spodnie.
  4. Jest to etyczne. Kupowanie od zrównoważonych marek modowych wspiera właściwe prawa pracy i sprawiedliwe płace. Wielu pracowników odzieżowych pracuje długie godziny w złych warunkach, aby firmy mogły utrzymać tanią i szybką produkcję, czego dowodem jest upadek fabryki Rana Plaza w Bangladeszu w 2013 roku. Zrównoważona odzież jest jednak produkowana w sposób etyczny i wolny od okrucieństwa. Pracownicy są w stanie prowadzić życie na wyższym poziomie dzięki sprawiedliwym płacom i lepszym warunkom pracy.