Środa, 17 lipca 2024

Przewodnik po sukienkach shiftingowych: Poznaj sylwetkę sukienki shiftowej

2 lutego 2021

Sylwetka sukienki to ogólny kształt, który sukienka tworzy, gdy wisi na Twoim ciele - to kontur sukienki. Różne sylwetki mają na celu podkreślenie lub schlebienie różnych kształtów ciała lub części ciała; jedną z sylwetek, która może zdemaskować Twoje wymiary i dać Ci przestrzeń do oddychania jest sukienka typu shift dress.

Co to jest sukienka z przesunięciem?

Sukienka z przesunięciem to sukienka o prostych liniach, która opływa Twoje ciało, spływając z ramion z bardzo niewielkimi różnicami między wymiarami biustu, talii, bioder i dołu. Pudełkowaty wygląd sukienki typu shifter podkreśla biust i talię, dzięki czemu szczególnie dobrze wyglądają w nich osoby o figurze kolumny, władcy lub jabłka. Sukienki te są szczególnie popularne latem, ponieważ ich bezkształtna draperia daje Twojej skórze dużo przestrzeni do oddychania w gorące dni.

Sukienki Shift zazwyczaj kończą się nad kolanem, ale dostępne są również sukienki o długości midi lub maxi. Większość sukienek jest bez rękawów, aby nadać sylwetce wyrazistości, ale można również znaleźć opcje z długimi rękawami, krótkimi rękawami lub rękawami typu cap. Najczęstszym dekoltem sukienek jest dekolt w łódkę.

Krótka historia sukienek zmianowych

Sukienki Shift zyskały sławę w latach 20-tych jako "sukienki flapper". Stanowiły one wyraźny kontrast dla obcisłych, podkreślających talię edwardiańskich sukienek z gorsetami i ciężkimi zdobieniami, które w tamtym czasie zajmowały poczesne miejsce w modzie damskiej. Ta świeża, nowa sylwetka była odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wygodne, przewiewne alternatywy dla sylwetki edwardiańskiej. Projektantka mody i stylistka Coco Chanel była jedną z pierwszych, która zaprojektowała łatwe do noszenia sukienki typu shift.

Sylwetka ta stała się symbolem wolności i nietradycyjnej ekspresji dla młodych kobiet w latach 60. i 70. Lilly Pulitzer, Audrey Hepburn, Jacqueline Kennedy i Michelle Obama. Sukienki shift nadal cieszą się popularnością.

Jaka jest różnica między sukienką Shift a sukienką Sheath?

Chociaż sukienki shift i sheath mają podobnie brzmiące nazwy, mają pewne znaczące różnice:

  • Kształt: Podczas gdy sukienki shiftingowe opadają niemal prosto w dół ciała w jednej pionowej linii, sukienki płaszczowe są szczególnie dopasowane. Sukienki z kołnierzem są ściśle dopasowane od gorsetu do dołu i podkreślają figurę klepsydry, podczas gdy sukienki typu shift są bezkształtne i ukrywają kształt ciała.
  • Materiał: Sukienki typu shift drapują się z dala od Twoich krągłości, pozwalając skórze oddychać. Są one zazwyczaj wykonane z lekkich, oddychających tkanin (takich jak len), które nie są zbyt rozciągliwe. Z drugiej strony, kroje typu sheath mają za zadanie przylegać do Twoich krągłości, więc najczęściej są wykonane z tkanin o niewielkiej rozciągliwości.
  • Wcięcie: Ponieważ sukienki typu shift są luźne i lejące się, zapewniają szeroki zakres ruchu i nie potrzebują rozcięcia, aby pozwolić użytkowniczce na poruszanie się. Sukienki Sheath są dopasowane, co oznacza, że zazwyczaj posiadają rozcięcie w talii, aby zapewnić wygodny zakres ruchów.