Środa, 17 lipca 2024

24 rodzaje spódnic, od A-Line do Wrap Skirt

1 lutego 2021

A-line, skater, tulipan, syrenka - istnieje tak wiele rodzajów spódnic, że zakupy mogą stać się przytłaczające. Jeśli chodzi o style spódnic, różne kształty mogą podkreślić lub zdemaskować różne części Twojego ciała. Dowiedzenie się więcej na temat popularnych krojów spódnic pomoże Ci wybrać spódnice, które schlebiają Twojemu ciału i uzupełniają Twój osobisty styl.

24 rodzaje spódnic

Niezależnie od tego, czy chcesz zacząć szyć własne ubrania, czy eksperymentować z różnymi rodzajami spódnic dla Twojego typu sylwetki, ten przewodnik pomoże Ci znaleźć odpowiednią spódnicę dla Twojego kształtu ciała:

 1. Spódnica o linii A: Nazwana po wielkiej literze A, spódnica o linii A pasuje w talii z lekką flarą, gdy podróżuje do obszycia. Ta sylwetka to szeroka kategoria obejmująca różne style, które mają efekt zwężenia w talii.
 2. Asymetryczna spódnica: Asymetryczna spódnica ma wiele różnych kształtów. Charakteryzuje się tym, że po jednej stronie ma wyższy dół niż po drugiej, zazwyczaj na długość. Na przykład, prawa strona spódnicy będzie krótsza niż lewa.
 3. Spódnica dzwony: Spódnica dzwony zawiera dodatkowy materiał lub strukturę w talii odzieży, aby stworzyć bardziej zmysłowy, księżniczkowy kształt, podobny do dzwonu. Ta sylwetka dodaje objętości biodrom i może zwężać talię. Spódnica w kształcie dzwonu jest szczególnie popularna na formalne wydarzenia, takie jak wesela.
 4. Spódnica w kształcie bąbla: Spódnica w kształcie bąbla jest dopasowana w talii, rozszerza się w okolicach bioder i ponownie dopasowuje się do linii bioder, tworząc kształt bąbla, dzięki czemu biodra wyglądają na szersze i pełniejsze.
 5. Spódnica z biustem: Spódnica z biustem: Spódnica z biustem jest nowoczesną wersją bielizny, którą kobiety w epoce wiktoriańskiej nosiły pod sukienką, z licznymi marszczeniami i zakładkami, które mają na celu stworzenie marszczonego, obszernego kształtu.
 6. Spódnica miotła: Spódnica miotła przypomina tradycyjną miotłę, z wąską talią i rozszerzonym kształtem. Spódnice miotły są przeznaczone do noszenia na co dzień i nie krępują ruchów, posiadają plisy, elastyczną talię i lekkie, oddychające tkaniny. Spódnica z wysokim stanem podkreśli Twoje krągłości.
 7. Spódnica z koła: Spódnica z koła to znacznie rozszerzona wersja spódnicy o linii A, w której dół po spłaszczeniu tworzy idealne koło wokół talii. Ta sylwetka zwęża się w talii.
 8. Spódnica z wysokim stanem: Spódnica z wysokim stanem posiada różne długości dołu z przodu i z tyłu: krótszy dół z przodu i dłuższy dół z tyłu.
 9. Spódnica warstwowa: Spódnica warstwowa jest wykonana przez zszycie kilku różnych warstw tkaniny razem, tak aby każda warstwa wychodziła spod poprzedniej, tworząc obszerny kształt.
 10. Spódnica maxi: Spódnica maxi to każda spódnica, która osiąga długość do podłogi (lub blisko niej) na użytkowniku. Spódnice do kostek są rodzajem spódnicy maxi.
 11. Spódnica syrena: Spódnica syrena jest wąska w talii i biodrach, a tuż nad biodrami ma kształt rybki. Ta sylwetka podkreśli Twoje biodra. Spódnice syreny nadają się szczególnie do eleganckiego wyglądu, najczęściej spotykane są w strojach półformalnych lub koktajlowych.
 12. Spódnica midi: Spódnica midi to spódnica o średniej długości, kończąca się w dowolnym miejscu od tuż poniżej kolan do tuż powyżej kostek. Spódnice o długości do łydek są rodzajem spódnicy midi.
 13. Spódnica mini: Spódnica mini to krótka spódnica, kończąca się powyżej kolan. Krótka długość spódnicy mini sprawia, że jest ona szczególnie popularna na imprezach.
 14. Spódnica chłopska: Zainspirowana ubraniami historycznych kobiet z klasy robotniczej, spódnica chłopska jest długą spódnicą wykonaną z plisami i warstwami, które tworzą strukturę przypominającą patchwork. Ta spódnica z wysoką talią podkreśli Twoje krągłości.
 15. Spódnica ołówkowa: Spódnica ołówkowa jest dopasowana od talii, przez biodra, aż po dół i zazwyczaj posiada rozcięcie, które pozwala na większą swobodę ruchów. Jako dopasowane spódnice, spódnice ołówkowe przyciągają uwagę do dolnej części ciała, od talii, przez biodra do kolan. Znana również jako spódnica tuba, ta sylwetka jest szczególnie widoczna w strojach biurowych.
 16. Plisowana spódnica: Znana również jako spódnica akordeonowa, plisowana spódnica posiada wąskie plisy wokół całej spódnicy, aby zwiększyć ruchomość i wygodę. Plisowana spódnica, dzięki dużemu kryciu, podkreśla Twoje krągłości.
 17. Spódnica pudel: Klasyczny styl z lat 50-tych, tradycyjne spódnice pudle są prostymi, filcowymi spódnicami do kolan o linii A z aplikacją - zazwyczaj przedstawiającą pudla. Aby uzyskać bardziej nowoczesny wygląd, spódnice pudlówki mogą być wykonane z dowolnego materiału z dowolną aplikacją. Ten fason zwęża talię i odciąga uwagę od szerokich bioder.
 18. Spódnica z sarongu: Zainspirowana tradycyjnymi spódnicami Azji Południowo-Wschodniej, spódnica sarong jest prostą spódnicą owijaną, która wiąże się wokół osoby noszącej z jednej strony. Ta sylwetka jest szczególnie popularna jako okrycie wierzchnie na basen w gorące letnie dni.
 19. Spódnica typu skater: Spódnica typu skater to rozkloszowana wersja spódnicy o linii A, która jest zazwyczaj krótka, kończąca się nad kolanami. Spódnica ta zwęża się w talii.
 20. Prosta spódnica: Prosta spódnica ma kształt prostokąta o podobnych wymiarach od talii przez biodra do dołu, przesuwając się w linii prostej w dół ciała użytkownika. Sylwetka ta nie podkreśla dolnej części ciała, ale jest doskonałym uzupełnieniem szerokich ramion.
 21. Spódnica wiązana: Spódnica wiązana to spódnica, która składa się z różnych okręgów zszytych ze sobą, często zwężających się ku dołowi, co sprawia, że talia wygląda na wąską, a biodra są mniej widoczne. Spódnice wiązane są dostępne w różnych długościach, od długości do kolan po długość do podłogi.
 22. Spódnica tulipan: Spódnica tulipanowa ma brzegi wsunięte w korpus spódnicy, tworząc nieregularny dół, który przypomina odwrócony kwiat tulipana i zwraca uwagę na linię bioder.
 23. Spódnica tutu: Spódnica tutu to tiulowa spódnica z elastyczną talią i wieloma rozłożystymi warstwami tiulu, czerpiąca inspirację z tradycyjnych kostiumów baletowych. Ten fason zwęża talię i podkreśla biodra.
 24. Spódnica w kratkę: Spódnica owijana: Owija się wokół ciała i jest zazwyczaj zabezpieczona paskiem do wiązania, dzięki czemu zwraca uwagę na talię.