Sobota, 2 marca 2024

16 rodzajów swetrów, które zapewnią Ci ciepło

5 lutego 2021

Istnieje wiele warstwowych ubrań, które możesz wykorzystać do zapewnienia sobie dodatkowego ciepła w chłodniejszych miesiącach, od marynarek po bluzy z kapturem. Jednym z najpopularniejszych elementów ubioru warstwowego jest sweter rozpinany.

Co to jest sweter?

Sweter to okrycie wierzchnie wykonane z dzianiny, które często ma długie rękawy. Swetry mogą być wykonane z różnych tkanin, w tym z bawełny lub materiałów syntetycznych, choć tradycyjnie wykonuje się je z wełny. Istnieje wiele rodzajów swetrów o różnych dekoltach, długościach rękawów, otworach i fasonach. Swetry są zazwyczaj wybierane na chłodniejsze dni (czasami określane jako "pogoda swetrowa") i często noszone jako warstwa na T-shirt, button-up lub inny top, chociaż niektórzy wybierają je do noszenia samodzielnie.

16 rodzajów swetrów

Swetry mogą różnić się pod względem dekoltu, stylu dzianiny, fasonu i materiału. Oto najczęściej spotykane rodzaje swetrów:

 1. Sweter z dzianiny kablowej: Dzianina kablowa to metoda dziewiarska, w której metodycznie zmieniasz kolejność ściegów, aby stworzyć zazębiający się lub pleciony wzór. Swetry z dzianiny kablowej mają skomplikowane wzory kabli, które sprawiają, że sweter jest jeszcze grubszy, zwiększając ciepło i strukturę ubrania. Naucz się dziergać, korzystając z naszego kompletnego przewodnika.
 2. Sweter kardigan: Kardigan to sweter, który jest otwarty z przodu, zazwyczaj wyposażony w guziki, które mogą zamknąć ubranie. Zamiast wciągać kardigan przez głowę, po prostu wsuwasz ręce w rękawy. Kardigany są najczęściej wykonane z bardzo cienkiej dzianiny, dzięki czemu są cienkie i lekkie w dotyku.
 3. Sweter kaszmirowy: Wełna kaszmirowa to super miękki materiał wykonany z sierści określonych ras kóz. Gdy sweter jest wykonany z kaszmiru, dzianina jest bardzo delikatna, dzięki czemu powstaje cienki, lekki sweter, który jest niezwykle miękki w dotyku, bardziej niż swetry z bawełny, syntetyków czy wełny. Mogą się one znacznie różnić pod względem kroju i dekoltu, ale zazwyczaj są bardziej dopasowane. Ze względu na wysoką jakość kaszmiru, swetry te są zazwyczaj droższe niż inne rodzaje swetrów.
 4. Swetry bawełniane: Swetry z bawełny są wykonane z dzianiny bawełnianej. Jako materiał naturalny, bawełna jest bardziej oddychająca niż tkaniny syntetyczne i często bardziej miękka niż wełna (choć nie tak miękka jak kaszmir). Swetry z bawełny są zazwyczaj tańsze niż swetry z kaszmiru i wełny, ale droższe niż swetry z materiałów syntetycznych.
 5. Sweter z dekoltem w kształcie litery C: Sweter z dekoltem typu crew-neck ma okrągły dekolt, który znajduje się nad obojczykiem, podobnie jak dekolt koszulki. Dekolty typu "crew-neck" to najczęściej spotykane dekolty w swetrach. Ten typ swetra jest dostępny w wielu rodzajach dzianin, krojów i materiałów.
 6. Sweter Fair Isle: Fair Isle to metoda dzianiny in-the-round opracowana na Wyspach Szetlandzkich, wykorzystująca pięć kolorów w różnych rzędach, aby stworzyć żywy wzór. Obecnie wiele swetrów jest sprzedawanych jako swetry "Fair Isle", co jest ogólnym określeniem oznaczającym każdy skomplikowany, kolorowy, wzorzysty sweter, zwłaszcza taki, który ma na ramionach i klatce piersiowej wzór przypominający śliniaczek, a rękawy i dolna połowa są jednokolorowe.
 7. Dopasowany sweter: Dopasowany sweter to każdy rodzaj swetra, który jest skrojony tak, aby był bardziej dopasowany niż oversize. Dopasowane swetry są często wykonane z cienkiego materiału podobnego do kardiganów, ale mogą być również wykonane z grubego materiału o szerokim splocie.
 8. Sweter dzianinowy: Sweter dzianinowy to najczęstsza metoda dzianinowa używana podczas produkcji swetrów, wykorzystująca prostą technikę "knit-and-purl" do tworzenia zazębiających się rzędów ściegów. Ściegi te mogą być bardzo cienkie, co daje w efekcie gładki, cienki materiał, lub grube i szerokie, co daje w efekcie wyboisty, dziurawy, gruby materiał.
 9. Sweter z dekoltem w łódkę: Mock-neck sweter jest każdy sweter z wysokim dekoltem, około połowa tak wysokie, jak tradycyjne turtleneck, zwykle w jednej warstwie i mniej ciasno niż turtleneck. Swetry z dekoltem różnią się krojem, rodzajem dzianiny i materiałem.
 10. Sweter raglanowy: Sweter raglanowy, zwany również swetrem z raglanowymi rękawami, to każdy sweter wykonany z jednego kawałka materiału od dekoltu w dół, zawierający jedynie szwy wzdłuż ramion w celu przymocowania rękawów (podobnie jak koszulka baseballowa). W swetrach raglanowych czasami stosuje się rękawy w kontrastowych kolorach, aby jeszcze bardziej zwrócić uwagę na jakość raglanu. Raglanowe swetry są najczęściej wykonane z dzianiny średniej grubości, nieco grubszej niż cienka dzianina, ale nie tak grubej, by szwy rękawów nie były widoczne.
 11. Sweter prążkowany: Rib-knit to technika dziewiarska, w której dziewiarz na przemian wykonuje ścieg pończoszniczy i odwrotny ścieg pończoszniczy, aby stworzyć pionowe linie w materiale, w wyniku czego powstaje wyjątkowo rozciągliwa tkanina. Każdy sweter może być wykonany przy użyciu dzianiny żeberkowej, ale najbardziej kojarzy się ona z dopasowanymi swetrami, ponieważ rozciągliwy materiał pomaga swetrowi przylegać do użytkownika.
 12. Kamizelka swetrowa: Tradycyjne swetry mają długie rękawy; kiedy sweter jest bez rękawów, nazywa się go kamizelką swetrową lub swetrem bezrękawnikiem. Kamizelki swetrowe mogą różnić się krojem, rodzajem dzianiny i materiałem, ale najczęściej mają wąski krój i są wykonane z cienkiej dzianiny, aby uniknąć efektu "wybrzuszenia" w okolicach tułowia użytkownika.
 13. Swetry syntetyczne: Swetry syntetyczne to swetry wykonane z materiałów sztucznych - takich jak poliester, akryl lub wiskoza. W porównaniu z bawełną, kaszmirem i wełną swetry syntetyczne są zwykle najmniej przewiewne, ale za to niedrogie. Swetry z materiałów syntetycznych mogą być bardziej miękkie niż wełna i równie miękkie jak bawełna, ale nie są tak miękkie jak swetry z kaszmiru.
 14. Sweter z golfem: Sweter z golfem to każdy sweter z wysokim dekoltem, który sięga tuż poniżej linii szczęki użytkownika. Swetry z golfem, które mają bardzo uniwersalny dekolt, różnią się pod względem stylu dzianiny, kroju i materiału.
 15. Sweter z dekoltem w kształcie litery V: Sweter z dekoltem w kształcie litery V to każdy sweter z dekoltem wyciętym w kształt litery V - choć może to być głęboka litera V, która sięga do klatki piersiowej użytkownika, to zazwyczaj jest to płytka litera V zanurzająca się tylko o cal lub mniej niż szyja. Swetry z dekoltem w kształcie litery V mogą być wykonane w dowolnej liczbie stylów dziania, krojów lub materiałów.
 16. Sweter z wełny: Wełna jest najbardziej tradycyjnym materiałem na swetry, ponieważ jest ciepła i oddychająca. Istnieje kilka różnych rodzajów wełny, od standardowej do wełny Merino (bardziej miękka i droższa odmiana). Standardowa wełna może czasami powodować swędzenie w porównaniu z bawełną, materiałami syntetycznymi lub kaszmirem. Możesz znaleźć swetry z wełny w różnych dekoltach, stylach i krojach, a ich cena jest zazwyczaj zbliżona do ceny swetrów z bawełny.