Sobota, 22 czerwca 2024

Przewodnik po stylach męskich garniturów: 3 klasyczne rodzaje garniturów

11 lutego 2021

Chociaż z daleka ciemne garnitury biznesowe mogą wyglądać tak samo, istnieje wiele subtelnych różnic pomiędzy różnymi typami garniturów.

3 podstawowe style garniturów

Istnieją trzy podstawowe typy garniturów, które są idealne na różne okazje.

  1. Garnitur dwuczęściowy: Dwuczęściowy garnitur to najbardziej podstawowy typ garnituru, składający się z marynarki i dopasowanych spodni. Jest to typ garnituru, który można założyć na rozmowę o pracę. W środowisku biznesowym zazwyczaj nosi się czarny, szary lub marynarski garnitur z krawatem.
  2. Garnitur trzyczęściowy: Trzyczęściowy garnitur składa się z dopasowanej marynarki i spodni oraz kamizelki. Jest to idealny typ garnituru na wesela i specjalne okazje w pracy.
  3. Smoking: Smoking lub garnitur obiadowy to garnitur na specjalne okazje, składający się z czarnej lub granatowej marynarki zapinanej na jeden guzik i dopasowanych spodni, noszonych z muszką. Smoking należy nosić na wydarzenia, na których obowiązuje dress code black-tie.

6 rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie garnituru

Istnieje sześć cech wyróżniających garnitury.

  1. Guziki: Marynarki jednorzędowe posiadają tylko jedną kolumnę dwóch lub trzech guzików i są zdecydowanie najbardziej powszechnym typem marynarki. Marynarki dwurzędowe są nieco bardziej formalne i mają dwie kolumny po trzy (czasem dwa) guziki. Marynarki smokingowe mają tylko jeden guzik.
  2. Wycięcia: Otwory wentylacyjne to rozcięcia na dole marynarki, które pozwalają na swobodę ruchów i przepływ powietrza. Marynarki z pojedynczym rozcięciem mają jedno rozcięcie z tyłu marynarki. Kurtki z podwójnym rozcięciem mają dwa rozcięcia z tyłu marynarki. Wiele garniturów bez otworów wentylacyjnych w stylu włoskim w ogóle nie ma otworów wentylacyjnych.
  3. Kieszenie: Kieszenie z dyszami są wpuszczane w podszewkę garnituru z wąskim rozcięciem przy otworze. Kieszenie z klapką to kieszenie z klapką z materiału, która zakrywa otwór kieszeni. Kieszenie z patkami są wykonane z kawałka materiału przymocowanego do przodu garnituru - są one najmniej formalnym rodzajem kieszeni. Jeśli chodzi o umiejscowienie, kieszeń na piersi znajduje się na górze po lewej stronie przodu marynarki (tam też umieszcza się kieszonkę), a kieszenie na biodrach znajdują się na wysokości dolnego guzika. Kieszeń na bilet to mniejsza kieszeń przeznaczona do przechowywania biletu kolejowego. Kieszonka na bilet jest zazwyczaj umieszczona nad prawą kieszenią biodrową.
  4. Klapy: Klapy są jedną z najbardziej charakterystycznych cech marynarki garniturowej. Klapy z wycięciem są najbardziej powszechnym typem klap; posiadają one wycięcie w kształcie trójkąta pomiędzy kołnierzem a klapą. Klapy szczytowe mają skierowany ku górze daszek, który styka się z kołnierzem. Klapy szalowe to połączenie kołnierzyka i klapy z zaokrąglonymi krawędziami.
  5. Materiał: Wełna jest najczęstszym materiałem na garnitury. Wełna może być czesana, aby uzyskać gładszą fakturę, i może być mieszana z innymi materiałami, takimi jak jedwab. Luksusowe wełny kaszmirowe lub moherowe są czasami używane do produkcji najbardziej wyszukanych garniturów. Garnitury często występują w jednolitych kolorach, ale popularne wzory to konserwatywne prążki i kratka. Na bardziej swobodne okazje można wybrać garnitur w kratę lub plisę.
  6. Krawiectwo: Krawiectwo może sprawić różnicę między źle dopasowanym garniturem a fantastycznym garniturem. Możesz zamówić garnitur kupiony w sklepie, dopasowany do Twojego typu sylwetki lub zlecić doświadczonemu krawcowi stworzenie garnituru na miarę, specjalnie dla Ciebie. Jeśli chodzi o dopasowanie, istnieje kilka opcji. Garnitury o kroju slim są skrojone blisko ciała, natomiast garnitury o kroju klasycznym pozostawiają więcej miejsca wokół talii, klatki piersiowej i nóg. Garnitury o nowoczesnym kroju plasują się gdzieś pomiędzy, oferując więcej swobody ruchów niż garnitury o wąskim kroju, bez wrażenia workowatości jak w przypadku klasycznego kroju.