Środa, 17 lipca 2024

Przewodnik po długościach spodni garniturowych: 5 rodzajów przerw między spodniami

3 lutego 2021

Osobisty styl często zależy od szczegółów. Wybierając parę spodni lub spodnie do garnituru, należy zwrócić uwagę na długość i krój nogawki spodni.

5 rodzajów przerw w spodniach

W świecie mody męskiej, długość spodni, czyli "break", określa jak bardzo nogawka spodni wystaje ponad cholewkę butów. Dzięki krawiectwu można zamówić niestandardowy kant na prawie każdej parze spodni typu chinos, dżinsów lub spodni wizytowych. Właściwy kant spodni zależy od materiału, typu sylwetki i osobistego stylu. W świecie mody istnieje pięć popularnych załamań spodni.

  1. Pełne załamanie: Pełne załamanie pozostawia najwięcej długości w parze nogawek spodni i pozwala na niewielką ilość materiału pęczkującego na czubku buta. Pełne załamanie najlepiej sprawdza się w przypadku workowatej pary plisowanych spodni sukiennych z szerokim otworem na nogawki. Ten styl był uważany za elegancki w połowie XX wieku i najlepiej sprawdza się jako element stylizacji w stylu retro.
  2. Średnia przerwa: Znany również jako pół złamania, to złamanie spodni odcina około jednej trzeciej drogi w dół buta. Idealnie pasują do stylu business-casual i dobrze komponują się ze standardową koszulą i marynarką lub garniturem. Średnie załamanie jest również stylowe, jeśli masz na sobie parę chinosów o prostej nogawce.
  3. Lekkie przełamanie: Bardzo modny wygląd dla nowoczesnego biznesmena, lekka przerwa odcina nogawki spodni przy samym czubku buta. Dobrze sprawdza się w przypadku spodni o wąskim kroju lub spodni ze zwężanymi nogawkami.
  4. Bez załamania: Spodnie bez przerwy odcinają się przed czubkiem buta. Ten modny styl wyeksponuje Twoje skarpetki i kostki - szczególnie, gdy siedzisz i krzyżujesz nogi. Chinosy wyglądają szykownie bez pęknięć, podobnie jak prawie każda para spodni, jeśli są one szyte na miarę.
  5. Obniżona nogawka: Spopularyzowane przez projektanta mody Thoma Browne'a, spodnie cropped odcinają się jeszcze wyżej niż spodnie no-break. Ponieważ są one cięte wyżej wzdłuż szwu, spodnie w kant mogą mieć szerszy otwór na nogawkę niż spodnie z lekkim pęknięciem lub bez pęknięcia, które zazwyczaj mają zwężaną nogawkę aż do buta. Damskie i męskie spodnie z wykrojonym dołem są często nazywane caprisami i można je łączyć z obuwiem od loafersów po boat shoes i japonki.

Długość spodni jest kwestią preferencji. Jeśli jednak nie jesteś pewien, jaki krój najlepiej pasuje do Twojego ciała, skonsultuj się z krawcem, aby znaleźć idealny styl.