Sobota, 22 czerwca 2024

Przewodnik po modzie ulicznej: 4 wskazówki dotyczące stylizacji odzieży ulicznej

21 stycznia 2021

Dowiedz się, w jaki sposób streetwear, niegdyś domena skaterów i raperów, stał się jednym z najbardziej wpływowych ruchów w świecie mody i odkryj sposoby na włączenie go do własnego stylu.

Co to jest streetwear?

Streetwear to swobodny styl mody, który po raz pierwszy stał się popularny w latach 90. Składa się on z wygodnych, ale modnych ubrań, takich jak koszulki z grafikami, bluzy z kapturem, spodnie dresowe i drogie trampki. Streetwear czerpie inspirację zarówno z kultury hip-hopu, jak i stylu skaterów, a dodatkowym elementem jest celowy niedobór produktów. Zwolennicy najnowszych trendów w streetwearze są znani jako hypebeasts, a wielu z nich zadaje sobie wiele trudu, aby zdobyć limitowane edycje designerskich czapek z daszkiem, bluz z kapturem, trampek i innych.

Krótka historia streetwearu

Pierwsze marki odzieży ulicznej pojawiły się w południowej Kalifornii w latach 80-tych, kiedy surferzy sprzedawali koszulki z sitodrukiem, aby promować swoje ręcznie kształtowane deski surfingowe. Zainspirowane ulicznym stylem deskorolkarzy i surferów z Los Angeles oraz modą hip-hopową butiki skateboardingowe w Nowym Jorku zaczęły w latach 90. produkować własne projekty.

W latach 2000 kultura sneakersów - skupiona wokół kolekcjonerów drogich trampek - nałożyła się na modę streetwearową i wywarła na nią wpływ. Hypebeasts łączyli swoje graficzne koszulki z atletycznymi sneakersami, a kolaboracje były bardzo liczne.

W latach 2010 narodziła się luksusowa odzież uliczna. Gdy młodzi ludzie i influencerzy społeczni sprawili, że streetwear stał się ważną częścią popkultury, przemysł modowy - od mainstreamowych marek sportowych po marki high fashion - włączył się do akcji.

4 cechy charakterystyczne stylu streetwear

Chociaż styl streetwear może obejmować szeroką gamę stylów mody, jego wygląd często skupia się na czterech podstawowych elementach.

  1. Wygoda: Odzież streetwearowa składa się z ubrań codziennych i podstawowych elementów stylu sportowego, takich jak bluzy i joggery. Jeżeli nie możesz w nich jeździć na łyżwach, to prawdopodobnie nie są to ubrania streetwearowe.
  2. Niedobór: Kultura hypebeast polega na limitowanych edycjach. Ten postrzegany niedobór może sprawić, że poszukiwane rzeczy wydadzą się bardziej modne. Jest to ta sama zasada, na której opiera się haute couture, ale streetwear jest bardziej dostępny.
  3. Styl odzieży męskiej: Chociaż streetwear jest popularny wśród ludzi wszystkich płci, jest on ściśle związany z modą męską i tradycyjnie męskimi rzeczami, takimi jak kurtki bomberki i odzież robocza.
  4. Sztuka współczesna: Niektóre z najbardziej udanych koszulek graficznych i streetwearowych logotypów czerpią z prac współczesnych artystów lub żartują z klasycznych elementów. Czasami są to usankcjonowane kolaboracje, a czasami nie.

4 wskazówki dotyczące stylizacji odzieży ulicznej

Dużą częścią mody streetwearowej jest kupowanie i sprzedawanie limitowanych edycji. Chociaż nie dla wszystkich jest to możliwe, istnieją sposoby, aby włączyć modę uliczną do swojego stylu.

  1. Zainwestuj w trampki. Trampki są często najważniejszym (i najdroższym) elementem wyglądu hypebeasta. Jeśli chcesz podkreślić swój styl za pomocą jednego elementu garderoby, trampki będą strzałem w dziesiątkę.
  2. Trzymaj się jednego logo. Przywiązanie do marki jest ważną częścią streetwearowej kultury, więc rzadko kiedy prawdziwy fan łączy różne marki w jednym stylu. Jeżeli masz ograniczoną liczbę rzeczy z różnych marek streetwearowych, spróbuj pokazać jedno logo na raz, a resztę stylizacji uzupełnij o odzież roboczą i sportową.
  3. Baw się proporcjami. Jednym z największych osiągnięć streetwearu w modzie było wprowadzenie bluz do świata high fashion. Miłośnicy streetwearu często noszą workowate dżinsy, bluzy oversize i inne luźne ubrania, łamiąc zasady proporcji dla modnego efektu.
  4. Bądź sobą. Streetwear wywodzi się z kontrkultury i DIY. Choć teraz może wydawać się pełen zasad, prawdziwy streetwear polega na byciu sobą. Nie bój się tworzyć nieoczekiwanych kombinacji - może się okazać, że wyprzedzasz trendy.